הכירו : מענק מהמדען הראשי  

תעשיית ההייטק בישראל נחשבת לעף מרכזי בכלכלה הישראלית ומכאן קיימת חשיבות עליונה לקידום וחיזוק מיזמים והיזמות בישראל. יתר המכך, ישראל ידועה כאומת הסטארט אפ ולכן יזמים רבים עשויים להיתקל בקשיי מימון.

עבור יזמים וחברות סטארט אפ עומדות מגוון אפשרויות מימון במטרה למנף את פעילות המחקר והפיתוח שלהן, שכן הבולטת מבניהן באמצעות מענק מהמדען הראשי המציע מגוון מסלולים לתמיכה, כאשר קבלת האישור למענק מחייבת עמידה במספר רב של אמות מידה כמו: חדשות טכנולוגית, יכולות החברה, שרידות פיננסית וניתן לקבל את מענק מהמדען הראשי באמצעות תוכניות שונות כמו תוכנית תנופה.

כיצד התהליך מתבצע?

תהליך הכנת הבקשה למענק ובדיקתו עד לאישור נחשב לתהליך אורך שמחייב תכנון מראש, השקעה וזמן בשיתוף מעורבות של מספר גורמי מפתח בחברה. היא כוללת: בחינה של היזמות העסקית, הגנה על קניין רוחני של היזמים במטרה לשפר את ההצלחה של היזמים לגייס כסף מטעם משקיעים פוטנציאלים. רק לאחר קבלת האישור מהמדען הראשי עבור החברה המקבלת הנדרשת לעמו בכללים פיננסיים נוקשים, זאת בשל לממש את המענק בצורה הטובה ביותר. התוכנית מעניקה את המענק ליזמים אשר נמצאו בעלי כישורים מתאימים לפתח את המיזם. בין הפרמטרים הנבחנים הכוללים: השכלה, כישורים מקצועיים, ניסיון קודם ואפשרות להקדיש זמן רב למיזם, שוק והזדמנות עסקית.

כמו כן, המדען הראשי מתייחס לפרמטרים

  • גודל שוק העולמי וקצב הצמיחה שלו, נתח השוק אשר צפוי למוצר, תרומה של המוצר לייצור.
  • מודל עסקי שבו היזמים נדרשים להציג מודל עסקי מגובש ומפורט אשר יכלול אנשי הנהלת חשבונות לסטארט אפ והם יהיו אחראים על הצד הכלכלי.
  • יש לוודא כי הטכנולוגיה המוצגת היא חדשה

מימוש המענק אומנם נשמע כמשימה פשוטה, אולם כתוצאה מאי הבנה או ידיעה, חברות לא ממקסמות את הכספים המגיעים להם וכתוצאה מכך חוות הפסדים של עשרות ואף אלפי שקלים שמוחזרים לקופת המדינה.

אם כך, מי זכאי לקבלת מענק מהמדען הראשי?

על היזמים לעמוד במספר תנאים הקבועים מראש בניהם: על היזמים להיות תושבי ישראל בני 18 בעת הגשת הבקשה, חברתם אמורה להיות רשמוה בישראל כאשר הבעלות צריכה להיות בידי אנשים פרטיים, על החברה להיות בתחילת דרכה במצב שבו אין לה מכירות או השקעה, כמו כן המיזם צריך להיות בתחום הטכנולוגי שמטרתו להוביל פיתוח של מוצר חדש לשם כך, גם זו הפעם הראשונה בה החברה זוכה לקבלת גיוס מהמדען הראשי.

אולם, למקבלי המענק קיימים גם חובות

ראשית, קבלת המענק מהמדען הראשי אינה כוללת רק זכויות אלא גם חובות לרבות דיווח בקמרה של שינוי בהחזקה של החברה אשר קיבלה את המענק וכן קבלת אישורים לביצוע עסקאות עם משקיעים זרים. שנית, קיים תשלום תמלוגים למדינה במקרה של מכירת מוצר – על החברה לשמור על דיני הקניין הרוחני, דבר המאפשר ליזמים לחוש הפגנת אמון ומהווה מקור עידוד עבור משקיעים נוספים המבינים בעניין.

אחרי שקיבלתם ידע בנושא מענק המעדן הראשי, שקלו האם האופציה מתאימה לכם. פנו אלינו לכל שאלה. רייך פיננסיים מתמחים בגיוס הלוואות לעסקים ומספקים שירותי ניהול כספים לעסק.

 שלכם, רייך פיננסים.

סגירת תפריט

תל אביב, ישראל

(נחלת יצחק 8, קומה 3, תל אביב)