הכירו : גיוס המונים לעסקים

המשמעות של crowdfunding   – שיתוף פעולה, תשומת לב והאמון הקולקטיבי של אנשים

גיוס המונים הוא גיוס הון או חוב מההמון החולק את כספו ושאר המשאבים האחרים על מנת לתמוך במאמצים שיזמו אנשים או ארגונים אחרים.

בשנה האחרונה הלך וגדל תחום גיוס ההמונים דרך השקעה במניות ודרך מימון ההמונים, הלוואות. גיוס ומימון המונים הן שיטות המסייעות ליזמים בתחומים שונים לגייס כספים על מנת לקדם את מטרותיהם. הרעיון העומד מאחורי כך הוא איסוף סכומים קטנים מהרבה אנשים וכך להגיע לסכומים גדולים. 

מי יכול לפתוח פלטפורמה ולגייס בגיוס המונים לעסקים?

רכז ההצעה הוא הגוף שניתן לו את האפשרות לפתוח את הפלטפורמה על ידי רשות לניירות ערך שתפקידו לתווך בין היזמים ובעלי החברות המבקשות לגייס כספים לבין המשקיעים הקטנים. הוא פועל על פי התקנות ומוודא שההצעות של החברות המגייסות עומדות בתנאי החוק והתקנות ובקיאים ומכירים את החוקים והתקנות, ניהול רישום מדויק של המידע ואבטחתו, רישום בעלי מניות החדשים במרשם ניירות הערך של החברה, לאפשר העברת מידע למשקיעים דרך אתר האינטרנט שלו.

# לידיעה – המדינה גובה אגרה של 50 אלף שקל ממפעילי הפלטפורמות וכן 2% נוספים מכל גיוס הון הנערך באמצעות הפלטפורמות אך לא יותר מ-50 אלף שקל (נוספים).

בנוסף, כל חברה ישראלית פרטית אשר עדיין לא הציעה ניירות ערך לפי התשקיף בישראל או בעולם, רשאית גם היא לנסות לגייס מימון דרך הפלטפורמות באמצעות הנפקת מניות או אגרות חוב.

כיצד מבצעים גיוס המונים לעסקים?

ראשית, יש לפנות לרכז ההצעה בטופס רישום, הוא אחראי לבדוק האם ההצעה עומדת בתקנות – מסתמך על הנתונים מהחברה המגייסת. שנית, חותמים עמו על הסכם הנשלח עם מסמכים משפטיים ופיננסים. לאחר בדיקתו הוא מבצע סינונים על מנת לוודא שלא מדובר בתרמית.

בשלב לאחר מכן, קמפיין הגיוס צריך לכלול תקציר מנהלים, מסמך המפרט את ההצעה, דו"ח בדיקה במידה וקיים, מידע על משקיע מוביל במידה וקיים, מסמכים משפטיים ומסמכים פיננסיים של החברה, וכן פרטים נוספים הנדרשים על פי דין.

שלב ההשקעה מתבצעת רק למי שמלאו לו 18, לאחר מכן יש להמתין לסיום הקמפיין. ההשקעה מתבצעת רק במידה והגיוס מצליח ומלוא הסכום שביקשה החברה לגייס -אכן מגויס. אם החברה הגיע ליעד הגיוס נרשמות מניות על שם המשקיע. במידה ומדובר בגיוס חוב נרשמות על שם המשקיע אגרות חוב.

נכון להיום, על פי התקנות של הרשות לניירות ערך, כל מיזם יוכל לגייס עד 6 מיליון שקלים שכן, על 4 מיליון שקלים הראשונים המגויסים באמצעות הפלטפורמה אין כל הגבלה או מגבלה. אולם, התנאי לגיוס מיליון שקל נוספים הוא שבגיוס הראשון השתתף משקיע מוביל שהשקיע 10% ויותר מסכום הגיוס – משמע המשקיע שהשקיע 400 אלף  שקל לפחות.

הסכום אותו ניתן להשקיע דרך הפלטפורמה האינטרנטית לגיוס המונים תלויה בהכנסתו השנתית המוצהרת של המשקיע.

אחרי שקיבלתם ידע בנושא גיוס המונים לעסקים, שקלו האם האופציה מתאימה לכם. פנו אלינו לכל שאלה. רייך פיננסיים מתמחים בגיוס הלוואות לעסקים ומספקים שירותי ניהול כספים לעסק.

שלכם, רייך פיננסים.

סגירת תפריט

תל אביב, ישראל

(נחלת יצחק 8, קומה 3, תל אביב)